Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chcete nám něco sdělit nebo se na něco zeptat? Nechte mi tu úplně až dole svůj vzkaz a pokud budete chtít i kontakt na sebe a já se ráda ozvu zpět.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: re:

(Markéta, 11. 6. 2010 20:05)

Mám takové uvedení na pravou míru (ale trochu ve zkratce), po odborné konzultaci se spolutvůrcem zákona na ochranu zvířat proti týrání si dovoluji doufat, že to konečně druhá strana přijme. Starší znění se díky čárce před zejména dalo vyložit, že jsou zakázána všechna opatření vedoucí k omezení hlasových projevů zvířat, včetně nechirurgických. Čárka umožňovala dvojí výklad. Podle nového znění zákona se už uvažuje pouze o výkladu, že se uvedený zákaz vztahuje pouze na chirurgické zákroky, proto nelze na protištěkací obojky tento odstavec použít. Tudíž protištěkací obojky tím začali spadat do stejné kategorie jako výcvikové obojky, pokuď tedy splňují dané parametry mohou se používat a týráníxnetýrání je jen věcí subjektivního pocitu.

K druhé věci a to Edíkovi na svodu se nemůžu vyjádřit, protože nevím přesné znění Řádu. Podle mé logiky začíná Svod přejímkou zvířat, tudíž pokuď měl Edík obojek na krku v té době, neměl by být s ním na akci připuštěn, ale to už nejspíše nyvyřešíme. Budiž to pro Psolu a pro ostatní organizace poučením pro příště. Toleruju a omlouvám to proto, že to pro mě nenaplňuje podstatu týrání zvířete... To v pondělí, když grázlíci házeli se psem za kůži do vody a nenechali ho vylézt, to se mi zvýšil adrenalin!!!

Re: Re: Re: re:

(Ani a Dante, 12. 6. 2010 9:49)

Nechci vypadat jako rýpal z druhé strany, ale vzhledem k tomu, že se češtinou už nějaký pátek zabývám, dokážu posoudit víceznačnost vyjádření. Na stranu druhou čárka tam být musí, tak jako tak a i přes víceznačnost by se maximálně jednalo o přívlastek vložený v čárkách. I z gramatického hlediska totiž je pasáž o hlasivkách další v pořadí, jelikož se nejedná o změnu vzhledu, cit.: "provádět chirurgické zákroky za účelem změny vzhledu zvířat, zejména kupírovat uši, ničit hlasivky nebo používat jiných prostředků k omezení hlasitých projevů zvířat". Z hlediska významového se zde změny vzhledu tedy týká příklad s kupírováním uší, nikoli s ničením hlasivek.
Co se týče starší nebo novější verze, byl zde uváděn zákon 246/1992 Sb., který údajně nebyl porušen. Avšak i v novém znění Zákona ČNR č. 162/1993 Sb. je tato formulace uvedena stejně, tedy s čárkami i stejnými slovními formulacemi. A ani v Zákoně 77/2004 Sb. jsem změnu této formulace nenašla. To, že si k tomu někdo vypráví něco o subjektivních pocitech, je pěkné, ale co je psáno, to je dáno. Pokud máte novější zdroje než já, ráda se poučím a poprosím Vás o odkaz na ně. Do té doby bohužel budu asi druhou stranou, která zatím nepřijme. Protože stejně tak, jako jsou pro můj subjektivní dojem el. obojky týráním, moho upro Vás nebýt. Na stranu druhou jsou též proti dohodě s EU viz článek: http://www.gov.cz/wps/portal/_s.155/7226/_s.155/10202?docid=2110 .

kastrace a elektrika

(Dante a Ani, 9. 6. 2010 0:32)

Už tu toho padlo dost, ale i tak si neodpustim svou malou poznámku. Je jasný, že se Svatka mohla zmínit paničce do očí, jak by byli všichni zúčastnění rádi. Na druhou stranu velká většina z nás ví, že pouštět se do debat o kastraci a "výcvikových" pomůckách, které "zaručeně" netýrají, je ztráta času, protože každej si jede to svý a stejně to nikam nevede. Svatka jako každej jinej má právo napsat svůj názor na svý stránky. Pokud vím, v článku nikoho nejmenovala a tudíž si to nikdo nemusí brát osobně, když má pocit, že svýmu psíkovi dopřává to nejlepší. A pokud ten pocit nemá, kope kolem sebe, aby si dokázal, že to co udělal, není zvěrstvo. Kastrace psa mrzačí a handicapuje ho vůči jiným psům a pokud to jeho majitel nevidí, tak ho asi moc dobře nezná. A cvičit psa elektrikou, je vůbec kravina. Pes musí jasně vědět, odkud trest přichází --> od vůdce. Pokud přichází z bedýnky, která psovi nic neříká a páníček je deset metrů od něj, dělá z něj akorát blba. Vůdce je Vůdcem, aby vedl a pokud si s tim neumí poradit, měl by pracovat především na sobě a ne mrzačit psa za svoji neznalost a neschopnost. Je zvláštní, jakto, že Svatka a spousta dalších dokážou svoje psy vychovávat s trochou kázně s fenami a kastraci nepotřebují, a jiným to mrzačení připadá jako normální a běžná věc a ještě ji obhajují jako nějakou spásnost. Kdyby byli psi frustrovaní hárajícími fenkami a působilo by jim to traumata, rodili by se krom těch nej bez pohlavních orgánů. Myslet si, že člověk rozumí přírodě víc, než příroda sama, je typickej lidskej egoismus.

Re: kastrace a elektrika

(Markéta ze Psoly, 9. 6. 2010 8:46)

Prosím myslítesi, že pes který narazí na přidupnutou stopovačku ví přesně, že stopovačku přidupnul páníček? Používání šňůry je stejná prohra Vůdce (jak se jím směšně oháníte) jako elektrika a náraz v plné rychlosti stejným týráním jako elektrický výboj. Žádný majitel Vám do očí nepřizná, co se děje, když mu doma hárá fena. Pro mě je třeba člověk, kteý má doma pár bez možnosti dát fenu či psa na kritických 14 dní ke kompetentnímu opatrovateli trýznitel. Když už srovnáváte psy s lidmi..., jak dlouho vydrží muž bez sexu pokuď má nablízku svou milovanou? A kastrace mrzačení? Prosím řekněte mi, proč se tedy kupírují foxteriérům ocasy, pro mě je to stejné mrzačení a ještě je pouze kvůli líbivosti...

Re: Re: kastrace a elektrika

(Leila a Entita www.foxterier.net, 10. 6. 2010 17:08)

Nechtěla jsem moc reagovat, jen tato poznámka ohledně foxlů a ocasů mi nedá... ano foxlové se kupírují, ovšem už ne v tak velkém množství, ale důvodem kupírování není kvůli líbivosti, to možná až v poslední řadě... Foxlové se kupírovali od jejich vzniku a bylo to díky tomu co měli za úkol, norovat, tím, ti co měli dlouhé pruty si je často lámali (mrskají s nima v noře z radosti ze strany na stranu). Myslíte si, že nechat si psa lámat ocas je lepší, než když se mu kupíruje v době, kdy ho to tolik nebolí?

Re: Re: Re: kastrace a elektrika

(Markéta, 11. 6. 2010 20:54)

Já vím... Kokrům se kupírovali ze stejného důvodu (aby si je nezraňovali). Ale v době, kdy se většina psů spíše válí na gauči než lítá po lese mi to přijde zbytečné. A podle nářku štěňat si nejsem jistá, že je to tolik nebolí...

diskriminace nekastrovaných!

(Vojtěch Šrut, 10. 6. 2010 14:46)

Ta debata je vážně pozoruhodná. Hlavně se mi líbí argument o týrání samců odpíráním sexu v přítomnosti jejich milovaných a paralely k mužům. Představa, že jako týraný jedinec, který si už 14 dní nevrznul, bych měl vlastně morální právo naskočit v tramvaji na první BEZOHLEDNĚ :-) vyvoněnou blondýnku, to je prostě bomba! Gratuluju autorce :-)
A zdravím.

Vojtěch (bezohledný-týraný)

Re: diskriminace nekastrovaných!

(Markéta, 11. 6. 2010 20:07)

Díky, ale neber to tak vážně, psala jsem to v afektu :o)

Všechno zlé je k něčemu dobré.....doufejme

(Veronika + Barny, 10. 6. 2010 11:46)

Myslím si, že když k ničemu jinému nebyla tahle diskuze dobrá, tak minimálně ukázala, že existuje řada lidí, kterým není lhostejné, jak se zachází s našimi nejlepšími přáteli, a to je jistě dobře.

Ale myslet si něco, nebo o tom jen psát, je jedna věc a aktivně s tím něco udělat je druhá. Proto pokud máte kdokoliv pocit, že se s jakýmkoliv zvířetem a zejména se psem zachází krutě, nebojte se a udělejte maximum proto, aby se to dál nedělo. V tomto případě, a tím jsem si jistá, mohlo postačit promluvit si, vysvětlit si to. Ale jsou kolem nás případy, kdy skutečně dochází k týrání. A určitě není vždy nejlepším řešením jít a daného trýznitele konfrontovat. Těchto jednání se dopouštějí často lidé bezcitní, krutí a omezení, kteří by mohli reagovat třeba i násilně. Ale jsou místa, kam se lze obrátit s žádostí o prošetření a zásah (police, KVS).

Reakce na článek Kudy vede cesta?

(Stanislav Novotný Psí škola Psola, 9. 6. 2010 19:45)

Jako organizátor Psola cupu jsem se rozhodl na celou problematiku reagovat.
1) Z právního hlediska (zákon č. 246/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů) není používání elektronického výcvikového obojku při výcviku psů zakázáno, a dle vyjádření ÚKOZ je akceptováno. Omezení jeho používání při svodech zvířat je specifikováno v jednotlivých zkušebních řádech, které podléhají schválení ÚKOZEM.
2) Chirurgický zákrok kastrace na rozdíl od kupírování uší nepatří mezi veterinární výkony, které jsou zakázány z hlediska výše citovaného zákona.
Z tohoto pohledu nebyl porušen na závodech Psola cup zákon na ochranu zvířat.
Mrzí mě, že z kontextu Vašeho článku, byť uveřejněného na Vašich soukromých stránkách, vyplývá, že během závodu docházelo k týrání křížence bezdůvodnými a neadekvátními ranami elektrickým impulsem. Toto tvrzení se nezakládá na pravdě, je to naprostá lež.
Z Vaší nepřiměřené, až emocionálně vypjaté reakce ve výše zmíněném článku zcela jasně vyplývá, že jste se setkala, ať už osobně, či zprostředkovaně se situací, kdy použitím elektronického obojku docházelo skutečně k týrání zvířete, případně jste byla velmi mylně poučena o této výcvikové pomůcce. Z morálního hlediska je důležité hlavně adekvátní použití každé výcvikové pomůcky. V nepoučených a nepovolaných rukách se stává prostředkem týrání např. i dlouhé vodítko, ohlávka, kožený stahovací obojek či nesprávně aplikované výcvikové postupy.
Každý má právo na svůj slušně vyjádřený názor, bohužel napsáním výše uvedeného článku v kontextu se závodem Psola cup, ať už to bylo myšleno jakkoli, byla poškozena nejen celá akce, ale i kynologie jako taková v očích laické veřejnosti.

Z osobního hlediska ještě dodávám, že Martina svého psa vychovala velmi dobře, nemají sebemenší potíže ve vzájemné komunikaci a myslím, že i laik na první pohled pozná, že má se svým psem dobrý vztah a není třeba hledat krabičky pod krkem psa, chybějící kulky a jiné senzace.

Je možné, že se strhlo o něco, co jste sama ani neměla v úmyslu způsobit, ale v životě je možná lepší vážit svá slova a domýšlet všechny důsledky.

re: Dante a Ani

(Martina a Edik, 9. 6. 2010 7:39)

Milá Ani, ano, máte naprostou pravdu v tom, že všichni mají právo napsat svůj názor, proto i já jsem ho napsala. Kdyby Vás někdo takto veřejně pomlouval a pranýřoval, nevěřím tomu, že byste se taky neozvala a není to jen kopání kolem sebe, je to prostě jen vyjádření názoru. Já si opravdu nepotřebuji dokazovat, že nedělám zvěrstva, už prostě z toho důvodu, že je prostě nedělám. Můj pes není ani zmrzačení ani handicapovaný, naopak vůči jiným psům má privilegované postavení, všichni ho prostě mají rádi. To, jestli je Váš pes nebo pes paní Svatky vychovaný, nedokážu posoudit, neznám je a vy dvě neznáte mého, neposuzujte také mě. Ještě si neodpustím poznámku k paní Maruš. Ano nekastrujeme svoje děti a partnery, ale také se k nim nechováme jako ke psům, nebo Vy snad ano? Chodíte s manželem na agility, obedience či poslušnost? Chodí Váš pes do práce, kouká na televizi nebo čte noviny? Personifikace je do jisté míry neškodná, ale porovnávát zvířecí a lidskou kastraci a její následky?? Blábol..

Re: re: Dante a Ani

(Dante a Ani, 9. 6. 2010 17:50)

Aha, takže předpokládejme, že když se psem nejednáme jako s lidmi, můžeme s ním zacházet jako s něčím, co můžem upravovat podle potřeby. Takže pak sjou tedy všechny výchovné prostředky povoleny...skvělé. S tím brzy daleko dojdeme. Co se týče stopovačky, pořád je to "prodlouřená ruka vůdce", která zasahuje. Pes ví, z kterého směru jde a člověk by s ní měl umět pracovat, pokud ji používá...takže jestli ji používáte tak, že necháte psa rozběhnout a pak ho v plná rychlosti zastavíte, pak je jasné, že to srovnáváte s elektrikou. Nikomu nic zlého...ale každému, co jeho jest. Taky bych vám dala elektrické obojky, když byste šli jinam, než já bych chtěla. A taky bych vám dala ten protištěkací, když byste mi nutně chtěli říct něco, co je pro vás zajímavé, aby vám krabička na krku vysvětlila za mě, že vás nechci poslouchat. Je tristní, že si psa můžou pořídit i lidé, kteří si ani neuvědomují, co mu dělají a ještě si to ohrazují za správné...A opět jsme u toho, proč se někdo do takových debat nepouští přímo. Protože kdo nechce chápat, mele si svoje a vymýšlí si důvody.Co se týče krutých Svatčiných pomluv, tak znova opakuju, že nikoho nejmenovala, narozdíl od jiných zasvěcených, kteří s tím nemají problém... A co se týče hodnocení výchovy vašeho pejska, myslím, že se k němu ani Svatka ani nikdo další nevyjadřoval. Hodnotily se pouze používané výcvikové pomůcky, BEZE JMEN. Tudíž pokud máte problém s anonymním popisem člověka, který podle někoho jiného nepostupuje správně, asi nebude problém u pisatele článku...

Re: re: Dante a Ani

(Markéta a Arny, 9. 6. 2010 18:18)

Srovnávám to s elektrikou z tohoto důvodu : "...Pokud pes zvedne hlavu a otočí pohled alespoň částečně směrem ke mně pochválím ho a velím "TADY". Pokud se pes dostane do kontaktu se zvěří a vypálí za ní, jednoduše zavelte NE a šňůru pevně držte aby vám neproklouzla, ráz vodítka ho sám zastaví..." Tento článek byste měla poznat ne?! je z výcvikového manuálu..., ovšem pokuď je to dobrman s Wobblerem nebo bišonek s kolapsem průdušnice je možné, že ho zastaví navždy :o(. Prostě VŠECHNY výcvikové pomůcky MUSÍ být používány s citem!!! a plně přizpůsobeny psu, pro kterého mají být určeny!
Ale ani kynologové se neumí shodnout na správném výcviku, natož my amatéři :o)

Super debata

(Dante a Ani, 9. 6. 2010 12:46)

Svatko, musím říct, že ti teď jistě stoupla návštěvnost stránek:-) a ač je to možná trochu nepříjemný, může tě těšit to pohoršení, protože jestli se to někoho tak moc dotýká, že se musí rozčilovat, pak je vidět, že to v něm hlodá...a pak možná není tohle všechno úplně marný a má to svůj význam a aspoň málo lidí se z toho poučí (a to je lepší, než drátem do oka;-) ). Tak se drž, my s Mojmírem jsme s Tebou, Maruškou a foxtrotlíkama na jedný lodi:-)

Re: Super debata

(Markéta a Arny, 9. 6. 2010 17:47)

Já reaguji a přeci se mě to netýká... Mám nekastrovaného psa vychovaného a vycvičeného bez stopovačky či elektriky, jen prostě nedokážu bez reakce číst slova typu debilita, týrání, husy, zvěrstvo a jiné. Samozřejmě, že má své vrtochy, neříkám, že je vycvičený na 100%, ale je to jen pes ne stroj.
Filozofie přirozené komunikace se psy je zajímavá a určitě by stálo za to se o ní dozvědět více, ale nemám pocit, že by mě diskuze s lidmi (a neberte to osobně), kteří papouškují slova jejich Vůdce Smečky,bez vnesení něčeho vlastního, nějak obohatila, ale přesto se nebráním.

P.S.-doufám, že se na nějaké psí akci potkáme v přátelském duchu a můžeme i posedět nad Kofolou s našimi čtyřnohými mazlíčky, aby jsme si mohly udělat objektivní názor na toho druhého a kdo ví...
Pokuď jsem se někoho svými názory dotkla tak se omlouvám, psaný názor vyzní vždy jinak než vyslovený...

Super debata

(Marus ze Smecky, 9. 6. 2010 9:27)

Fakt super debata! Potrefené husy nedejte se!

jeste ke kastraci a elektrice

(Marus ze Smecky, 8. 6. 2010 7:24)

Kastrovat je zverstvo. Taky nekastrujeme svoje deti a partnery (CO KDYBY SE JEDNOU NEDEJ BOZE SPUSTILI!!!) ani nepřizpusobive jedince (CO KDYBY SE MOC ROZMNOZILI????). A preventivni kastrace je už úplný blábol. O elektrice ani nemluvim, bud se dokážu se psem domluvit, aby nedělal, co nechci nebo mám co dohánět a žádná drahá krabička to za mě nevyřeší. Elektrický obojky (a dalši podobné kraviny) jsou podle mýho názoru týráním přesně ve smyslu Zákona na ochranu zvířat (doporučuju pročíst). A pro dotčenou paničku od křížence jenom podotýkám, že mrzačit a týrat zvíře, který milujeme, to je fakt káva silná nejsilnější.

Re: jeste ke kastraci a elektrice

(Stachy, 8. 6. 2010 8:25)

Rekla bych, ze tady se zatracene moc pouziva slovo tyrat... a kastrace...

Tak trochu mam pocit, ze tu nekdo z komara dela velblouda.. a nebo se tu nekdo snazi pospinit jiny vycvikovy klub.

Osobne jsem proti kastraci taky, ale v takove pohledu, ze bych sveho psa nechtela nechat vykastrovat. Ale zamerne nerikam nikdy, protoze bych nerada privolala neodvratne. Na druhou stranu... neodsuzuji nikoho za to, ze necha vykastrovat psa ci fenu. Takze prosim hodte se trochu do klidu a zamyslete se nad tim, co tady vyvovavate.

Kazdy z nas muze soudit druheho az kdyz o nich neco vi. A vy o nas nevite vubec nic. Neverim, ze v Podjestedske specce neni zadny kastrovany pes. A odsuzujete je taky... ? pisete o nich tady tyto clanky ?

Vazne se na tuto debatu vykaslete a radeji se sejdete s tim, koho tu pospinujete a vyrikejte si to. Psane slovo nema ani trochu vyjadrovaciho efektu jako slovo mluvene.. tak vyuzivejte jednodussi cesty nez je tato.

Re: Re: jeste ke kastraci a elektrice

(Lenka a Leilla, 8. 6. 2010 10:32)

Marti a Ediku, neber si to osobně, někteří lidé prostě mají potřebu prosazovat své názory bez ohledu na následky a v tomto případě bez ověření faktů. Ten článek byl líbivý a díky „skutečnému“ příběhu i čtivý, tak proč ho tu nenechat, že? A pokud jde o voříšky, tak ti mezi námi byli, jsou a budou a já jsem moc ráda, že jsou lidé jako ty, kteří jim dají domov, péči a hlavně lásku.

Re: Re: Re: jeste ke kastraci a elektrice

(Zuzka + Bruno a Argo, 8. 6. 2010 11:28)

Ale ale ale... Tohle už je opravdu přehnané. Už jsem to psala u nás, ale napíšu to i tady - Edík rozhodně nepatří mezi týrané psy. U Martiny se má skvěle.
Já také patřím mezi lidi, kteří by psa pravděpodobně nedali kastrovat, pokud by to nevyžadoval jeho zdravotní stav. Ale v životě by mě nenapadlo pranýřovat někoho za to, že to udělal.
A když máte tak obrovský problém s Martinou a jejím psem, proč jste se k tomu nevyjářili živě na závodech?

Tahle debata je úplně nesmyslná a zbytečná. Nikdo v vás Martinu osobně nezná, nikomu z vás nic neudělala a svého psa netýrá. Tak se prosím do ní přestaňte pouštět. Ona si to fakt nezaslouží.